Район „Триадица“ се нуждае от управление, което да има кураж и смелост

Район „Триадица“ се нуждае от управление, което да има кураж и смелост

„Няма нужда районният кмет да измисля топлата вода“

Интервю за Mediapool

Димитър Божилов е кандидат за кмет на столичния район „Триадица“, издигнат от „Демократична България“. Той е адвокат към Софийска адвокатска колегия, участва в протестите срещу строежа на небостъргач на мястото на зелената площ в квартал „Стрелбище“.

Димитър Божилов – за кмет на Триадица

Г-н Божилов, вие сте юрист, който от 2015 година иска да бъде районен кмет. Защо?

На първо място е ирационалната любов към моя град. В него съм роден, родени са родителите ми, моите баби и дядовци са строители на модерния дух и облик на този град, защото са били изключително обществено ангажирани личности.

На второ място е политическото ми амплоа. От 2006 година се занимавам с политика и съм се профилирал в местното самоуправление и въпросите, които касаят най-пряко хората.

Бяхте един от противниците на строежа на 150-метров небостъргач на НИКМИ в „Стрелбище“, който трябваше да бъде построен върху зелена площ. Докъде стигна казусът?

В момента е в съдебна фаза. В рамките на това дело аз защитавам интересите на гражданите на района като адвокат. Прокуратурата беше сезирана от нас със сигнал, в който сме посочили всичките пороци на акта на замяна, който общинският съвет е извършил 2006 година. На 26 октомври стават точно 13 години от тази заменка.

Ще се опитам да избягам от юридическия речник, защото знам, че имам този уклон. Общината, въпреки че публично засвидетелства, че е на наша страна и също иска да се запази този зелен участък, плати 20 хил. лв. на адвокати, които да бранят със зъби и нокти законосъобразността на това решение. На първа инстанция им се получи, но аз лично все още смятам, че правото е на наша страна страна. Февруари 2020 година ще има дело във ВАС, на което по принцип ще се реши дали гражданите на Стрелбище имат право да участват като страна в този процес.

Какво може да направи един районен кмет в подобна ситуация при положение, че решенията за такива строежи обикновено се взимат от общинския съвет и главния архитект?

В конкретния случай решението е било взето отдавна, а ние спорим за неговата законосъобразност, но районният кмет може да бъде този, който да бъде медиатор между хората, държавата и общината, за да се постигне максимално консенсусно решение и да бъде защитен обществения интерес. След като тази зелена площ, която хората в „Стрелбище“ вкупом заявяват, че е белия дроб на техния квартал, очевидно има някакъв проблем и не може общината да посреща с апатия протестите им.

Тази негативна енергия и обществено недоволство не е от нищото. Няма дим без огън. Аз смятам, че исканията на гражданите от Стрелбище са справедливи. Като юрист и гражданин, и, надявам се, като районен кмет след изборите, аз ще продължа да защитавам интересите им, за да бъде съхранена зелената площ, а гласът на хората – да бъде чут.

Районните кметове нямат собствен бюджет, зависят от решенията на централната администрация за инвестициите. Ако станете кмет на „Триадица“, как ще решавате проблемите в района при тези ограничения?

Със сегашния набор от правомощия районния кмет трябва да борави максимално, а аз като юрист знам как да го правя.

Правомощията на районния кмет не са чак толкова малко. Те не са уредени само в закона за местното управление. Такива има и в ЗУТ, в закона за управление на етажната собственост, дори в Семейния кодекс. Това са все нормативни актове, в които са разпръснати правомощията и ако човек ги познава – може да борави достатъчно добре с тях и да постигне целите си.

А по отношение на бюджетните средства- ако човек се вгледа в публично обявените проектобюджети на Столичната община, той ще забележи, че район „Триадица“ и проектите за ремонти в района се появяват от 2018 година насам. Това означава, че има десетина пропилени години, в които районната администрация и нейното управление не са се ангажирали с това да бъдат гласът на гражданите пред общината. Не е правено така че да бъдат отпуснати повече пари, за да бъдат реновирани или построени болници, училища, детски градини. „Триадица“ изживява бейби бум от 2015 година насам, а детските градини все още са кът в нашия район.

Това е една от основните стъпки, която районният кмет трябва да предприеме – да бъде активен. По право и по закон той може да участва в заседанията на Столичния общински съвет със съвещателен глас. Историята познава районни кметове, които са успявали да реализират своите програми точно по този начин – с разговори, с убеждения.

Иначе проблемът с финансирането на районните администрации е много сериозен. В момента всички пари от всички райони на столицата се събират на едно място и Столичната община се разпорежда с тях както намери за добре.

Според мен парите трябва да се харчат там, където са изкарани. „Триадица“ е един добре развит и икономически активен район и неговите граждани заслужават повече от това, което поличават в момента.

Кои според вас са най-наболелите проблеми в района и защо смятате, че можете да се справите по -добре от останалите кандидати?

Те са функционални на проблемите на Столичната община – качеството на ремонтите, проблемите с паркирането, застрояването, мръсния въздух. Всичко това касае изключително много гражданите на „Триадица“. Като основен проблем може също да се отличи, че това е район който все още се развива на две скорости. Има добре развита, достъпна, снабдена с услуги централна градска част, но има обаче и слаборазвита периферия, където в момента са се заселили млади семейства с техните деца, които са икономически активни и допринасят за развитието на района. Тези хора заслужават да имат възможност за кариерно развитие и повече свободно време. Миналата година беше инициирана обществена поръчка за изграждане на голяма детска градина в „Манастирски ливади- изток“, която беше отменена по инициатива именно на районната администрация.

Този район се нуждае от управление, което да има кураж и смелост.

Аз не се съпоставям с другите, имам своите идеи и енергия. Ангажирал съм се с каузата „Триадица“ от доста време насам. Концепцията ми е да има районна управа по-близо до хората. Затова съм предвидил един от моите зам.-кметове да е Нощен кмет, той ще бъде на разположение на гражданите и бизнеса, за да ги изслуша или да им издаде нужния им документ, след 17 или 18 часа.

Сам казахте, че в района има бейби бум, какво обаче смятате да направите за подобряване на състоянието на детските площадки в района?

В момента детските площадки, тези места, които са отредени именно за игра на малчуганите, но се стопанисват по много калпав начин. Оставени са на произвола на съдбата.

Районната администрация може бързо да реагира при повредени съоръжения или пък да направи самите площадки по-функционални и далеч по-удобни за самите деца.

По отношение на пясъчниците – те могат да бъдат добре съхранявани с елементарни съоръжения- те могат да бъдат покривани с лесно разглобяеми плоскости, за да не бъдат замърсявани, например от растителност или от бездомни животни. Когато идват деца, тези леки плоскости се преместват и стават пейка. Така и родителите ще са близо до децата, докато те си играят.

Няма нужда районният кмет да измисля топлата вода. Нужно е повече внимание и повече контакт както с неправителствени организации, така и със самите родители.

Какво може да направи районният кмет за регулация на движението на електрическите тротинетки, които в момента стават все повече?

Регулацията за тротинетките на територията на целия град все още не е в сила. Аз не съм от хората, които казват „не мога“ или „не е в моите правомощия“. Въпросът с тротинетките не попада в правомощията на районния кмет, но това не значи, че той е лишен от думата. Затова смятам, че могат да се поставят ясни знаци, които да предупреждават, че в района играят деца. Детските площадки могат да бъдат ограничени с някакви малки прегради, за да спират достъпа на тротинетки. Можем да се обърнем и към доставчиците на тези услуги, за да сложат указания – как да се кара, как да се подхожда в определени среди.

Може да се сложат и датчици- при превишаване на дадена скорост те да издават звук.

Как смятате да се справите с проблема с бездомните кучета и разселването им от еди квартал в друг?

Трябва да има едно хуманно разрешение на този проблем. Изпълнението на програмата кастрирай и върни е удачно и ще направя така, че то да се прилага. Ще има по-строг контрол върху развъдчиците и комуникация с органите на СДВР при незаконното разселване на кучета. В квартал „Иван Вазов“ на два пъти, аз и съпругата, ми сме хващали да разселват кучета от други населени места. Идва бусът, изсипва 10 животни, които не са кастрирани или маркирани. Животинките не са виновни за това, което им се случва и за съжаление в дъното на този проблем стои човекът.

Какво смятате да направите за подновяване на уличното осветление в квартала?

Осветлението във всеки един район може да бъде подобрено, да бъде енергийно ефективно. Това може да стане с механизъм, предвиден в закона и наречен ЕСКО договор. С него се ремонтират лампите и се подменя сегашното осветление с LED осветление, което харчи доста по-малко ток. Самата подмяна се изплаща от икономисаното- разликата между това, което е харчено досега и новите, по-ниски разходи.

Така общината не вади повече пари от джоба си и плаща само разликата за опреден период, който обикновено е между 2 и 5 години. Така, в крайна сметка, ще имаме по-добро и по-евтино осветление, което осигурява и повече безопасност, защото е доказано, че там, където има повече осветление има по-малко престъпления. 

Ще отворя администрацията към хората и бизнеса, обещава десният кандидат-кмет на Триадица

Ще отворя администрацията към хората и бизнеса, обещава десният кандидат-кмет на Триадица


В кметската надпревара за София липсват кореняци, а Вие сте номинация за районен кмет на десницата и сте от „махалата”, не е ли риск да сте изправени всеки ден пред „съда” на комшиите?


Казвам се Димитър Божилов, роден съм в София и израснах в квартала до Петте кьошета и църквата Св. Георги. Имам зад гърба си 34 години и съм женен. Юрист съм по образование и призвание, практикувам достойната адвокатска професия. Занимавам се с местна политика от години. Това е онази част от управлението, която влияе и се отнася до всеки един от нас лично. По какви пътища ще карам, докато стигна на работа; къде ще запиша детето си на детска градина; какъв въздух ще дишам и има ли парк близо до вкъщи- това са само част от въпросите, на които една местна власт трябва да отговори и то адекватно и навременно. Кандидатирам се за кмет на столичния район Триадица от Демократична България и искам да оставя след себе си нещо по-добро.

Хубави пожелания, а нещо конкретно?


Ето как виждам нещата, каквито според мен те трябва да присъстват в профила и работата на един районен кмет:
– Последователност – не съм прибързан човек. Зная, че трайните резултати не идват от прибързани решения. Преследвам целите си спокойно, разумно и неотклонно. Знам, че като районен кмет ще изпадам ситуации, които ще изискват бърза и навременна реакция. Тя ще бъде факт, но големите проблеми, от които страда нашият район ще бъдат решени само по пътя на последователното преследване на основната цел- да живеем нормално, в чисти, подредени и сигурни квартали.
– Човечност- ще бъда районният кмет, когото познавате. Ще ме срещнете на улицата, в общината, в магазина. Дните на затворени врати и незнайни чиновници отиват в миналото. Гражданите на нашата столица и на Триадица дават достатъчно от собствените си средства и усилия, за да заслужат нормално и човешко отношение от администрацията, която издържат. Ето защо, искам да върна човешкия облик на района. Да направя така, че хората да не си тръгват ядосани от сградата на администрацията. Да постигна онова ниво на комуникация, което помага на гражданите, на бизнеса и на служителите на района.
– Компетентност – юридическото образование ми даде много. Научи ме на правила, на дисциплина, да чувствам кое е добро и кое е лошо. Познанията на законите и наредбите, тяхното тълкуване и прилагане спрямо всеки отделен случай ще ми помогне да бъда районен кмет, който не е буквоядец, а разумно помага и решава проблемите на хората, заедно със своята администрация.
– Диалогичност- отстоявам позициите си с аргументи и търпение. Човек може да бъде най-непреклонен, когато е благ и именно това е качеството, което ще използвам, за да подобря развитието на нашия район. Диалогът, който ще водя е на първо място с гражданите на Триадица. Всички разумни предложения и идеи ще бъдат осъществени с моето посредничество- пред община и пред държава. Като медиатор в прокарването на важни за Триадица проекти, ще ангажирам сили и ресурс от районната администрация- така празните думи и обещания да бъдат заместени от дела и идеи.
– Смелост- не съм безстрашен, но съм се изправял пред много трудности. И съм успявал. Всеки опит да бъда притискан или заплашван, съм посрещал с хладнокръвие и разум. Държа на думата си и не се отмятам от обещаното. Като районен кмет ще посрещам трудностите и проблемите, които касаят Триадица с решителност и кураж и ще оправдая честно доверието, което ми е гласувано.
– Визия- районият кмет има малко правомощия. Като представител на Триадица обаче, аз ще използвам всяка възможност, която законът и правилата ми позволяват, за да постигна решенията, които са важни за района. Подобряване нивото на предоставяните от администрацията услуги; прозрачност и публичност при управлението на района; по-добра организация, планиране и контрол на възложени ремонти; повече внимание за децата и възрастните са само част от темите, които са залегнали в моята визия за развитие на Триадица за следващите четири години. Тези цели ще бъдат следвани неотклонно, до постигането на качествени резултати.
– Доверие- то се гради трудно и се губи лесно. В началото на всяка политическа кампания хората чуват обяснения защо трябва да се доверят на един или друг политик. Няма верен отговор на този въпрос. Аз заставам зад своята кандидатура със своите знания, опит, качества и име, за да създам един нов подход на управление.

Ще отворите администрацията, така ли да Ви разбираме?


Да, хората ще намират администрация и кмет, поставени в услуга на своите граждани, отзивчиви към техните мечти и адекватни на техните проблеми. Ще представят услуги и диалог, способни да удовлетворят гражданите и бизнеса. Гарантирам прозрачни процеси и разумни решения, които помагат на района и на града. Защото Триадица го заслужава. Ще бъда районният кмет, който застава до вас. От Триадица за Триадица.


Димитър Божилов – Кандидат за кмет на Триадица пред 19min.bg

Само 1.3 милиона лева са влезли в район „Триадица“ за 18 години от строителни такси

Попитах район Триадица, как се връщат парите, събрани от строителство в кв. Манастирски ливади- изток и какъв е размерът на събраните такси и налози.

Отговорът ме озадачи- за 18 години са били събрани около милион и триста хиляди лева. За останалите отговори трябвало да почакам още.

Таксите за разрешително за строеж могат да достигнат хиляди левове. При темповете на застрояване на Манастирски ливади, или има грешка в десетичната запетая, или ми е подадена информация за разрешителните за строеж, издадени само от главния архитект на района. Което е далеч от предмета на зададения от мен въпрос.

Ще изчакам отговорите на всички въпроси. Очевидното, обаче, не може да се скрие- отдалечените квартали на Триадица се застрояват безразборно, парите се събират, но общината не предриема адекватни мерки за подобряване на публичните пространства и за улесняване живота на хората, които живеят там.

Ето кауза, за която може да се бори един районен кмет: Докато законът не децентрализира местните бюджети, включително на районно ниво- да отстоява, да изисква, дори да се конфронтира, ако трябва, парите на гражданите от неговия район да се върнат там, откъдето са взети. И да се превърнат в нещо необходимо, полезно и красиво.

Как от безхаберието на управлението на Столична община страдат гражданите на район „Триадица“?

Как от безхаберието на управлението на Столична община страдат гражданите на район „Триадица“?

Пример за безхаберието на управлението на Столична община, от което страдат гражданите на града.

Кметът на София (ГЕРБ) обещава финансиране за строежа на детска градина в кв. Манастирски ливади- изток. Обществената поръчка се води от районния кмет на Триадица (ГЕРБ). Парите обаче не идват. Районният кмет прекратява поръчката и сега по стар обичай ще опере пешкира. Кметът на София, „строга и справедлива“, хока районния си кмет, че не е справил и заявява на всеослушание, че обществената поръчка ще се проведе от общината, а не от района. Спете спокойно деца.

Но удобно се пропускат въпросите:

1. Кой ще върне на хората от далечните квартали на Триадица парите, времето, нервите и разправиите, докато водят децата си на детски градини в четирите краища на София?


2. Защо се възлага проект на районната администрация, която няма капацитет да го изпълни, но има капацитет да води дела, за да прекрати поръчката?


3. Защо се обещава финансиране, което не се дава?


4. Колко време жителите на кв. Манастирски ливади-изток трябва да чакат, за да получат нормални условия, в които да живеят и да отглеждат децата си?


5. Защо представители на една и съща политическа сила не могат да мелят заедно, а водят мними битки на гърба на гражданите на Триадица?

Това е водевил- ние го гледаме и търпим вече десет години.

Тази есен е време за промяна.

Как район „Триадица“ харчи събраните пари от разрешителните за строеж?

Как район „Триадица“ харчи събраните пари от разрешителните за строеж?

Съвместната работа с активни граждани като Евгения Димова продължава. Днес попитах столичния район Триадица как се харчат събраните пари от издадените разрешителни за строеж и събраните данъци по отношение на най-младата и най-бързо развиваща се част на района- кв. Манастирски ливади- изток.

Там проблемите с липса на улична инфраструктура и слабо развити публични пространства тлеят от години, за сметка на бурно строителство и чиновническа апатия към желанията на хората за нормални условия за живот.

Чакаме отговорите с нетърпение.